Ana navigasyon
Modeller
Ana navigasyon
Porsche - Motor yağları hakkında kullanışlı bilgiler

Motor yağları hakkında kullanışlı bilgiler

Motor yağı, motoru yağlamak için kullanılır. Evet. Ama hepsi bundan ibaret değil. Yüksek performans yağları, motorun güvenilirliğini ve performansını korumak için birçok görevi yerine getirir. Bu nedenle sadece Porsche'niz için özel olarak geliştirilmiş bir motor yağı kullanmalısınız. Özelliklerinin korunması için, yağın düzenli olarak değiştirilmesi de gerekir. Teknik özellikleri kullanıcı kılavuzunuzda bulabilir veya Porsche merkezinizden öğrenebilirsiniz.

Motor yağının görevleri

Görev 1:

Motordaki hareketli yüzeyler arasında kalıcı bir yağ filmi oluşturmak. Özellikle silindirler ve pistonlar, sıkışmalarının önlenmesi için yeterli şekilde yağlanmalıdır. Yağlama, aşınmaya karşı da koruma sağlayarak motorun ömrünü uzatır. Sürtünmenin azaltılması, yakıt tasarrufu da sağlar.

Görev 2:

Motoru temiz tutmak. Özel katkı maddeleri, özellikle sıcak ve hareketli motor parçalarını yanma işleminde (biyodizel gibi biyoyakıtlar kullanıldığında dahi) meydana gelen kirlerden korur. Katkı maddeleri yağdaki yabancı maddeleri emerek motorda zararlı birikintiler oluşmasını önler.

Görev 3:

Yanıcı gazlarının ve yağdaki yanmamış yakıtın neden olduğu asitlerin nötrleştirilmesi, böylece özellikle yataklarda korozyonun önlenmesi.

Görev 4:

Isıyı dağıtmak. Yağ, motorda soğutma suyunun ulaşamadığı birçok parçayı soğutur.

Motor yağı tipleri

Farklar detaylarda saklıdır.

Temel olarak üç motor yağı sınıfı vardır ve her biri farklı özelliklere sahiptir:

Mineral yağlar, bilinen en eski ve en yaygın baz yağlardır. Ham petrolün damıtılması yoluyla, diğer yağlara göre daha kolay ve daha ucuz bir şekilde üretilebilirler.

Yarı sentetik motor yağlarının üretim aşaması karmaşıktır ama özellikle eskimeye karşı dayanıklılıkları ve ısıl özellikleri açısından daha kalitelidirler.

Sentetik yağlar, kimyasal sentezleme yoluyla üretilir ve kaliteyi artıran oldukça spesifik özelliklere sahip olabilirler. İdeal performansları sayesinde, bu yağlar özellikle yüksek performanslı motorlarda kullanım için uygundur. Porsche motorlarındaki gibi.

Tek ve çok mevsimli yağlar

Tek veya çok mevsimli?
Yağlar ve özellikleri.

Tek mevsimli yağlar, 1970'lere kadar piyasaya hakimdi. Piyasadaki her yağ, kendisini tanımlayan viskozite değerlerine sahipti.

Bugün yaygın olarak kullanılan motor yağları, çok mevsimli yağlardır. Düşük viskoziteli baz yağlara dayalıdırlar ve özel katkı maddeleri ile karıştırılırlar (örneğin, polyester ve poliizobütilen gibi polimerler), böylece viskoziteleri yüksek sıcaklıklarda çok az miktarda düşer.

Çok mevsimli yağların faydaları.

Viskozitelerinin daha az değişmesi sayesinde, çok mevsimli yağlar "tek mevsim yağlarına" kıyasla daha geniş bir sıcaklık aralığı için daha uygundur. Bu, hem sıcak hem de soğuk koşullarda motoru ideal şekilde besleyebilecek olmaları anlamına gelir. Böylece motor soğukken çalıştırıldığında soğuk yağ daha iyi yağlama sağlar, düşük sıcaklıklarda marş motorunun yükünü hafifletir ve daha yüksek ortam ve motor sıcaklıklarında da yeterli yağlama sağlar.

SAE sınıfları

Yağ uygulama aralığının üzerindeki sayılar ne anlama gelir?

Çok mevsimli yağlar için SAE sınıfı (SAE: Otomotiv Mühendisleri Topluluğu), iki dereceyi içerir; örneğin 0W-40. Bunlar, motor yağının hangi sıcaklık aralığında kullanılabileceğini belirtir. "W" harfinden (kış) önceki sayı, yağın soğuk havadaki viskozitesini belirtir; sayı ne kadar küçükse, yağın akışkanlığı o kadar iyidir. Dolayısıyla 0, düşük sıcaklıklarda kullanım için son derece düşük viskoziteli bir yağı ifade eder.

Viskozite derecesinin ikinci kısmı ("W" harfinden sonraki sayı), yağın yüksek sıcaklıklardaki viskozitesini belirtir; sayı ne kadar büyükse, yağ filmi o kadar kalındır. Dolayısıyla 10, özellikle soğuk bölgeler için tasarlanmış çok düşük viskoziteli bir yağı ifade etmektedir. Aşırı sıcak bölgelerde, 60 dahi kullanılabilir. Bu, normal haldeyken oldukça kalın bir yağdır. Dolayısıyla 40, yüksek sıcaklıklarda dahi ideal kullanımı garantileyen ortalama viskoziteyi temsil eder.